23 września 2018 roku zakończyła się najważniejsza impreza Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej (FEI) – Światowe Igrzyska Jeździeckie (The FEI World Equestrian Games™). Odbywa się ona raz na 4 lata i ma formułę Igrzysk Jeździeckich w 8 dyscyplinach. W ośrodku Tryon International Equestrian Center w USA w Karolinie Północnej przez 13 dni tysiąc sportowców, 1500 koni i około pół miliona widzów z ponad 70 krajów oglądało sportowe zmagania nie tylko dresażystów i paradresażystów, skoczków, wkkwistów, powożeniowców, ale także konkursy woltyżerki, reiningu oraz rajdy długodystansowe. Podczas największej imprezy jeździeckiej na świecie mieliśmy także okazję kibicować polskim sportowcom – jeźdźcom i koniom.
WKKW
Paweł Spisak i BANDERAS sp (MORAVIA westf. – BABILONIA xx / JAPE xx), hod. Romana Drabińskiego, wł. Marka Jodko.
Po konkursie ujeżdżenia nasza para zajęła 35. miejsce (na 85 startujących) z wynikiem 30,6. Bezbłędnie przeszli przez próbę terenową z małym przekroczeniem normy czasu – o zaledwie 2 sekundy, co dało naszym reprezentantom 13. miejsce. Paweł i Banderas w ostatniej próbie skokowej mieli 8 punktów karnych i ostatecznie zakończyli rywalizację na bardzo dobrej 22. pozycji.
Marek Jodko,właściciel Banderasa zapytany o wrażenia z Tryon wyraził zadowolenie z wyniku naszej pary podczas The FEI World Equestrian Games™ 2018. Zgadzamy się z opinią pana Marka, że 22. pozycja wśród najlepszych wkkwistów świata to powód do dumy, a sam występ w najważniejszej imprezie jeździeckiej świata to bezcenne doświadczenie, które z pewnością zaowocuje w przyszłości.
Banderas to brązowy medalista Mistrzostw Świata Młodych Koni w WKKW 2013 w kategorii koni 6‐letnich odbywających się w Le Lion d’Angers (Francja).
Paweł Spisak to najbardziej utytułowany polski zawodnik WKKW, trzykrotny olimpijczyk, czterokrotny mistrz Polski Seniorów, siedmiokrotny medalista Mistrzostw Polski Seniorów WKKW. Paweł trenuje pod okiem Michaela Junga, multimedalisty z Niemiec, mistrza Europy, mistrza świata i mistrza olimpijskiego.
Polski Związek Hodowców Koni
jest sponsorem Pawła Spisaka i Bandersa.
W konkurencji WKKW złoty medal wywalczyła Brytyjka Rosalind Canter na Allstar B, srebrny Padraig McCarthy z Irlandii na Mr Chunky. Brązowy medal zdobyła Niemka Ingrid Klimke na SAP Hale Bob.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Tryon, które otrzymaliśmy dzięki uprzejmości pana Marka Jodko.
Powożenie – zaprzęgi czterokonne
Piotr Mazurek i BANDAR sp (PASTISZ m – BONA sp / ORBALDO old.) hod. M. Andrzejewska, BANKIER sp (PASTISZ m – BAKALIA sp / INSIDER old.) hod. T. Lipiński, ERAZMUS sp(ULISSES KWPN – EROICA sp / LANCER III hol.) hod. Eco‐Abi Ewa Fabińska oraz ERIC sp (CARAMBOLE KWPN – EROICA sp / LANCER III hol.) hod. Eco‐Abi Ewa Fabińska – wszystkie konie własności zawodnika.
Piotr Mazurek ze swoją czwórką po ujeżdżeniu zajął miejsce 15. Po maratonie znalazł się na miejscu 17. ukończył Maraton powożąc czwórką z wynikiem 151.98 co dawało wówczas 17 miejsce w rankingu ogólnym. Piotr Mazurek ostatecznie zakończył Mistrzostwa na 17. miejscu.
W klasyfikacji generalnej zajęliśmy 17 miejsce. Zdobyliśmy doświadczenie, które pomoże nam w dalszych startach. Dla naszych młodych koni to był bardzo ważny start, będą bogatsze o nowe umiejętności i reagowanie w trudnych warunkach zawodów. Wielu amerykańskim miłośnikom koni podobały się konie polskiej hodowli, co może stanowić impuls do ich przyjazdu i zainteresowania się końmi do sportu zaprzęgowego – czytamy w relacji na Facebooku.
Piotr Mazurek jest Mistrzem Halowego Pucharu Polski w zaprzęgach czterokonnych, od 2007 roku reprezentuję Polskę na zawodach międzynarodowych i Mistrzostwach Świata, do tej pory czterokrotnie brał udział w Mistrzostwach Świata w Zaprzęgach Czterokonnych.
Aktualnym trenerem Piotra Mazurka jest Ijsbrand Chardon – 4‐krotny Mistrz Świata i 7‐krotny Mistrz Europy.
Polski Związek Hodowców Koni
był sponsorem zawodnika na Tryon 2018
Zachęcamy do obejrzenia filmów na Facebooku na profilu Mazurek Horse Team
Złoty medal w powożeniu przypadł Boydowi Exellowi (Australia) z końmi: Celviro, Checkmate, Daphne i Zingraaf, srebrny Chesterowi Weberowi (USA) i koniom Boris W, First Edition, Renoi Splash. Brązowy medal zdobył Edouard Simonet z końmi iBouke, Dark Dream, Topspeed Bauke i El Fiero vd Vemmekeshoeve.
Do Światowych Igrzysk Jeździeckich zakwalifikowały się także dwa inne konie polskiej hodowli:
- FERRO „S” sp (TALENT BWP – FANTAZJA sp / FANIMO KWPN) hod. Andrzej Skibiński, wł. James Swindells, Jari Martilla, Pauliina Swindells, Pirjo Martilla, Sharon Graves pod fińską zawodniczką Pauliiną Swindells nie ukończył rozgrywek WKKW.
- Jako rezerwowy koń drużyny belgijskiej w skokach przez przeszkody do Tryon przyjechał MJT NEVADOS S sp (CALVADOS Z Z – NESTIA S sp / ROMUALDO KWPN) hod. Stanisława Szurikai wł. MJT Marcelewo. Koniowi naszej hodowli pod Gregorem Watheletem nie dane było wystartować.
Wśród Polaków w Tryon znalazł się także Krzysztof Ludwiczak z 10‐letnim wałachem STALANDO 2 old. (OS) (STAKKATOL old. (OS) – DILANDORA old. (OS) / LANDO DWB) wł. Andrzeja. Opłatka. Niestety nie był to udany start, koń dwukrotnie odmówił skoku przez mur, następnego dnia zakończył przejazd z 25 punktami karnymi.
Zdjęcia i filmy dostępne są na stronie PZHK https://www.pzhk.pl/2018/09/try-on-w-tryon-polskie-konie-na-weg-2018/