Małopolski Związek Hodowców Koni w Krakowie na prośbę Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach przedstawia ”
Podsumowanie działań, związanych z promocja koni małopolskich”.
„Podsumowanie działań, związanych z promocja koni małopolskich”
W kończącym się 2013 roku Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach wyjątkowo wiele pracy i zaangażowania poświęcił zwierzętom hodowlanym (konie, owce i bydło). Jesteśmy dumni z faktu, iż jedna z odmian koni nazywa się właśnie rasą małopolską. Z tego też powodu postanowiliśmy objąć ją szczególnym patronatem, a wachlarz naszych działań objął takie oto obszary:
-
organizowaliśmy wraz z Małopolskim Związkiem Hodowców Koni w Krakowie szkolenie pt. Prawie wszystko o pielęgnacji kopyt podkuwaniu i podkowach”,
-
prowadziliśmy kursy jeźdźców, sędziów i trenerów koni,
-
współorganizowaliśmy promocyjne wyścigi koni małopolskich na KTWK w Buczkowie,
-
byliśmy głównym organizatorem „Wielkiej Krakowskiej Gonitwy Włościańskiej” w Krakowie,
-
wsparliśmy promocyjny wyjazd Pana Sławomira Frosika, zam. Wola Batorska, wraz z ogierem SIMI (Minaret- Sisley po Kamp) na „ Grande Semaine de Pompadour” we Francji, zajmując II miejsce wśród ogierów 3 działu,
-
zorganizowaliśmy kurs trenerski wspólnie z Wrocławskimi Torami Wyścigów Konnych – Partynice,
-
po 25 latach przerwy zorganizowaliśmy gonitwę koni małopolskich na Warszawskim Służewcu,
-
ostatnio gościliśmy we Wrocławiu na Torze Partynice, gdzie nasze konie małopolskie miały możliwość pobić rekord prędkości podczas odbywających się tam imprez ogólnopolskich.
Głośnym echem odbił się sukces jednego z koni naszej rodzimej rasy – mianowicie ogier Decybel I wraz z ujeżdżającą go Patrycją Kłoś pomknęli z prędkością 56 km/h, ustanawiając tym samym nowy rekord, którego nie zdołał pobić nawet koń angielski, uznawany za najszybszą rasę . Co prawda 9-ty z kolei koń pełnej krwi angielskiej wyrównał nasz fantastyczny wynik, ale to tylko pokazuje, jak olbrzymi potencjał drzemie w naszych koniach małopolskich! I znów sprawdza się powiedzenie: „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Nasz zwycięski koń, Decybel I, należy do hodowli pana Jacka Soski – właściciela największej stadniny koni rasy zachowawczej w Polsce.
Przy podsumowaniu roku 2013 należy zwrócić uwagę, że przy wyraźnym zaangażowaniu Sejmiku Województwa Małopolskiego i dzięki licznym wysiłkom MODR, nasze konie zdołały wyrobić sobie należną pozycję. Dziś jesteśmy w trakcie dyskusji, jak w 2014 roku najlepiej podtrzymać i wykorzystać efekty dotychczas włożonej pracy w organizację zaplecza wyścigów konnych. Chcemy też nakierunkować się na szeroko rozumianą, efektywną agrohipoturystykę dla dzieci szkolnych, jak również kontynuować i poszerzać promocję koni naszej rodzimej rasy małopolskiej już nie tylko w kraju, ale także w Unii Europejskiej. O ile Ministerstwo Rolnictwa uwzględni wnioski złożone przez MODR do PROW 2014-2020 odnośnie zwierząt trawożernych, a my dołożymy sił i środków na takim samym poziomie jak w roku 2013, rolnicy/hodowcy nie tylko z naszego województwa, nie powinni się martwić o egzystencję swoich podopiecznych (koni, bydła, owiec). Tym samym to, na czym zależy wszystkim, czyli trawa i siano z łąk i pastwisk/TUZ-ów będzie wykorzystana zgodnie z przeznaczeniem, a wtedy powierzchnia odłogów nie będzie rosła.
MODR wraz z Małopolskim Związkiem Hodowców Koni prowadzą bardzo owocną współpracę i są oni jednymi z najprężniej działających instytucji w Polsce, mających na uwadze dobro koni głównie rasy małopolskiej.
Opracowała Barbara Gąsior –
uczestniczka szkolenia dla jeźdźców,
sędziów i trenerów koni wyścigowych.