• Wspieraj z nami polską tradycję, hodowlę koni
    Małopolski Związek Hodowców Koni w Krakowie w imieniu Fundacji „Klikowska Ostoja Polskich Koni”, która jest Organizacją Pożytku Publicznego zwraca się z uprzejmą prośbą o wsparcie działań Fundacji „Klikowska Ostoja Polskich Koni” w postaci przekazania 1 % podatku na rzecz Fundacji. KRS: 0000507357 PKO BP: 38 1020 4984 0000 4902 0100 6568 Serdecznie dziękujemy.
    PUNKT ROZPŁODOWY W "KLIKOWEJ"
    Małopolski Związek Hodowców Koni zaprasza do zapoznania się z ofertą stanówki ogierami na Punkcie Rozpłodowym w Klikowej.
    Zasadnicza Próba Dzielności koni rasy huculskiej 23.04.2021 – Propozycje

Pokaz ogierów – artykuł autorstwa Pana Wiesława Szczupaka w Gazecie Super Galicja

Małopolski Związek Hodowców Koni w Krakowie zaprasza do lektury artykułu autorstwa p. Wiesława Szczupaka który ukazał się w Gazecie Super Galicja. 

Klikowska Ostoja Polskich Koni

Pokaz ogierów

Na terenie Fundacji Klikowska Ostoja Polskich Koni odbył się IX Pokaz Ogierów Hodowlanych uznanych przed sezonem stanówki. Zaprezentowano i nagrodzono 34 ogiery, wśród których przeważały konie rasy śląskiej i zimnokrwistej. – To wydarzenie adresowane jest do właścicieli ogierów, aby mogli zaprezentować swoje konie. Również do właścicieli klaczy, którzy obserwując ogiery w ruch i na tle innych, mogą dokonać wyboru najlepszego reproduktora. Jest to na tyle ważne, bowiem jesteśmy u progu sezonu reprodukcyjnego, który trwać będzie do połowy czerwca – podkreśla prezes Małopolskiego Związku Hodowców Koni dr inż. Zenon Podstawski.

Pokaz udało się zorganizować mimo pandemii koronawirusa zachowując niezbędny reżim sanitarny. Hodowcy dostosowali się do tych obostrzeń na tyle ile to było możliwe przy prezentowaniu koni. Były maseczki, płyny dezynfekujące we różnych miejscach, a boksy dla koni wcześniej zostały zdezynfekowane, aby ten reżim sanitarny zachować też dla koni. Na przegląd w Klikowej zgłoszono wstępnie 40 ogierów, niestety ze względy na trudne warunki drogowe, po nocnych opadach śniegu w górach, cześć hodowców ze względu na bezpieczeństwo koni transportowanych w przyczepach, musiała zrezygnować z przyjazdu.

Wśród prezentowanych ogierów niewiele było koni małopolskich, co martwi kierownictwo MZHK. – Od lat obserwujemy zmniejszającą się liczbę prezentowanych ogierów rasy małopolskiej. Dlatego przed hodowcami z Małopolski stoi poważne zadanie by popularyzować tą rasę. Koń małopolski ma wiele cennych zalet. Przede wszystkim pochodzi z tego terenu i ta rasa w tym rejonie powinna być. Jest to głównie teren Małopolski, Podkarpacia i Lubelszczyzny – dodaje prezes Zenon Podstawski. Podczas klikowskiej prezentacji przeważały konie rasy śląskiej i zimnokrwistej. – Koń śląski bardzo dobrze czuje się na tym terenie i coraz więcej osób kupuje te konie. Są to konie wszechstronnie użytkowane, nadające się do zaprzęgu jak i pod siodło. Natomiast konie zimnokrwiste mają wielu zwolenników, gdyż nadają się do ciężkiej pracy w lesie czy też na roli. W Małopolsce gdzie powstaje wiele gospodarstw ekologicznych do prac polowych coraz częściej używa się znów koni – ocenia Zenon Podstawski prezes MZHK, który również społecznie pełni funkcję prezesa Fundacji Klikowska Ostoja Polskich Koni.

Fundacja ta znakomicie wpisała się w program hodowli i utrzymania polskich ras koni. Działalność fundacji jest wiec nie tylko potrzebna, ale i pożyteczna nie tylko dla hodowców koni z najbliższych województw, ale też prowadzących hodowle w najdalszych zakątkach Polski. Warto zauważyć, że od kiedy działa fundacja zaprezentowano w Klikowej 3800 koni z 11 województw Polski. Niestety mimo apeli i próśb fundacja nie jest właścicielem obiektu, gdzie przed laty funkcjonowało stado ogierów. – Nadal właścicielem jest skarb państwa reprezentowany przez agencję, jaką jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Pieniądze, które płacimy za dzierżawę moglibyśmy zainwestować w remont obiektu, bo jak widać na każdym kroku potrzeby w tym zakresie są ogromne. Tymczasem nie ma w Polsce południowej podobnych ośrodków, gdzie z takim rozmachem jak w Klikowej i co najważniejsze niekomercyjnie można by pomagać hodowcom. Przystępne ceny są za utrzymanie koni w pensjonacie, po kosztach fundacji odbywają się imprezy sportowe, przeglądy hodowlane i inne imprezy gromadzące tysiące widzów. Szkoda by było tracić taki obiekt, który przed laty został właśnie po to wybudowany – mówi Zenon Podstawski, który ma nadzieje, ze w końcu ktoś się zlituje „na górze” i dojdzie do przekazania obiektu fundacji.

Imprezy konne organizowane w Klikowej zawsze gromadziły rzesze widzów, ale niestety od ubiegłego roku ze względu na zagrożenie koronawirusem trzeba było je ograniczyć, lub wręcz wycofać z kalendarza. – Mamy przygotowany bogaty program, ale wszystko uzależnione jest od tego jak się będzie rozwijała pandemia. Mam jednak nadzieje, że im bliżej lata te obostrzenia będą łagodniejsze i te wspaniałe konie będziemy mogli zaprezentować przed szeroką publicznością. Jeśli nie będzie takiej możliwości zmuszeni będziemy organizować czempionaty i wystawy bez publiczności, lub z ograniczonym jej udziałem w rozdzielonych od siebie sektorach. Na to pozwala nam ogrodzony teren liczący 10 ha i jest to znacznie więcej niż niejeden stadion sportowy – wyjaśnia prezes. Podobnie jak w latach poprzednich będzie funkcjonował zakład treningowy dla klaczy przygotowywanych do pracy w zaprzęgu, będą czempionaty koni huculskich, małopolskich, śląskich i zimnokrwistych. Jeśli uda się opanować pandemię, to tradycyjnie w drugi weekend września zorganizowana zostanie Klikowska Parada Konna, podczas której podziwiać będzie można przepiękne konie, kunszt jeźdźców i powożących zaprzęgami.

 

Wiesław Szczupak

Dodaj do zakładek Link. 102 odsłon