• Katalog Ogierów 2021
  Małopolski Związek Hodowców Koni w Krakowie zaprasza do zapoznania się z "Katalogiem ogierów" na sezon 2021 W miarę możliwości katalog jest aktualizowany. Plik z bieżącymi zmianami znajdziecie Państwo w załączniku.
  Wspieraj z nami polską tradycję, hodowlę koni
  Małopolski Związek Hodowców Koni w Krakowie w imieniu Fundacji „Klikowska Ostoja Polskich Koni”, która jest Organizacją Pożytku Publicznego zwraca się z uprzejmą prośbą o wsparcie działań Fundacji „Klikowska Ostoja Polskich Koni” w postaci przekazania 1 % podatku na rzecz Fundacji. KRS: 0000507357 PKO BP: 38 1020 4984 0000 4902 0100 6568 Serdecznie dziękujemy.
  PUNKT ROZPŁODOWY W "KLIKOWEJ"
  Małopolski Związek Hodowców Koni zaprasza do zapoznania się z ofertą stanówki ogierami na Punkcie Rozpłodowym w Klikowej.
  VIII Małopolskie Mistrzostwa w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi – propozycje
  Majówka w Regietowie - propozycje

Nie żyje Władysław Byszewski

W dniu 15.04.2019 w wieku 97 lat zmarł Pan Władysław Byszewski.

Pogrzeb odbędzie się 25.04. o godz. 12:00, Kościół św. Marii Magdaleny, ul. Wólczyńska 64 w Warszawie, cmentarz Wawrzyszewski (dzielnica Bielany).

Pan Władysław Byszewski należał do pokolenia, które budowało struktury naszego sportu w zrujnowanym po II Wojnie Światowej Kraju.

Urodził się 20 listopada 1922 roku, był więc świadkiem i początkującym jeźdźcem w okresie międzywojennej świetności Polskiego Związku Jeździeckiego.

W dokonaniach swojego życia ma zapisane piękne karty na wielu polach działalności związanej z szeroko rozumianym jeździectwem i hodowlą koni, zarówno wyścigowych jak i sportowych.

W trudnym okresie powojennym lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych odnosił znaczące w skali międzynarodowej sukcesy na wielu hipodromach Europy. Był 4-krotnym Mistrzem Polski w dyscyplinie skoków (1954, 1956, 1958, 1961), ponadto w roku 1953 zdobył medal brązowy, a w roku 1955 – medal srebrny.

Po kilkunastu latach nieobecności polskich jeźdźców na hipodromach Europy, spowodowanych koszmarem II WŚ, wraz z kilkoma kolegami, niestety już nieżyjącymi, podjął rywalizację z czołówką światowego jeździectwa, będąc filarem naszej ekipy. Barwy Polski reprezentowali wówczas tacy jeźdźcy jak: Jerzy Grabowski, Czesław Matławski, Kazimierz Stawiński, Maciej Świdziński, późniejsi dyrektorzy i hodowcy państwowych stad i stadnin. W nieco późniejszym okresie reprezentował Polskę z takimi wybitnymi jeźdźcami jak Marian Babirecki, Marian Kowalczyk, czy Andrzej Orłoś. Pomimo spartańskich warunków w jakich wówczas trenowano oraz obowiązków zawodowych w hodowli, zdobywał laury w walce z czołowymi jeźdźcami świata. Startował na „kultowych” hipodromach takich jak Akwizgran (Aachen), Rzym (Piazza di Siena), Nicea, Rotterdam.

Za swój największy sukces w rywalizacji międzynarodowej Pan Władysław Byszewski uznawał zajęcie 6 miejsca (na Dukacie) w finale Wielkiej Nagrody Europy (Akwizgran 1960), w którym startowali najlepsi jeźdźcy świata. Z racji rozgrywania Igrzysk Olimpijskich w Rzymie (1960 r.), konkurs ten był równoznaczny z Mistrzostwami Europy. Niestety decyzją władz polskiego sportu nie został zakwalifikowany do startu w rzymskich Igrzyskach. Na Igrzyska do Rzymu pojechał niejako „w nagrodę” – jako kibic. Będąc w roli obserwatora pomagał naszym jeźdźcom wkkw, którzy po 24 latach przerwy w startach olimpijskich (ostatni udział – I.O. Berlin 1936) uzyskali kwalifikację do startu w I.O.

Wśród wielu sukcesów sportowych Pana Władysława Byszewskiego trzeba odnotować zwycięstwo w konkursie Pucharu Narodów rozgrywanym podczas zawodów CHIO Olsztyn 1964. Zawody w tej randze zostały rozegrane w Polsce po 25-letniej przerwie. Przed II Wojną Światową (do 1939 r.) oficjalne zawody w skokach odbywały się w Królewskich Łazienkach w Warszawie. Tego samego dnia kiedy w Olsztynie Pan Władysław święcił sukces sportowy, konie Jego hodowli – Demona i Gerona triumfowały w najważniejszej gonitwie sezonu wyścigowego – DERBACH na warszawskim Służewcu.

Po zakończeniu kariery sportowej Pan Władysław Byszewski odpowiadał za przygotowania olimpijskie polskich skoczków do I.O. Monachium 1972 oraz był trenerem narodowej reprezentacji w pierwszym etapie przygotowań do I.O. w Moskwie 1980.

Przez wiele lat pełnił funkcję sędziego, specjalizując się w dyscyplinie wkkw, uzyskując najwyższe międzynarodowe uprawnienia – sędziego oficjalnego. Dzięki swojej osobowości, a przede wszystkim fachowości był zapraszany w charakterze sędziego na największe zawody międzynarodowe we wkkw rozgrywane w Europie i w USA.

Przez kilka lat był członkiem Komisji wkkw, działającej w strukturach Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej FEI.

Za wybitne wyniki sportowe otrzymał w roku 1960 tytuł Zasłużonego Mistrza Sportu, a za całokształt swojej sportowo – szkoleniowo – organizacyjnej aktywności został uhonorowany Wielką Złotą Honorową Odznaką Polskiego Związku Jeździeckiego. Pan Władysław otrzymał też Krzyż Armii Krajowej za działalność konspiracyjną w okresie okupacji niemieckiej.

Pan Władysław Byszewski po ukończeniu studiów na Wydziale Rolnym Uniwersytetu Jagiellońskiego pracę zawodową, rozpoczynał w roku 1948, w Państwowej Stadninie Koni Kozienice. W roku 1951 został kierownikiem Stadniny Koni Moszna, gdzie spędził blisko 30 lat swojego, niezwykle bogatego w wydarzenia hodowlano – sportowe życia.

Pod koniec lat siedemdziesiątych przeniósł się do Warszawy, gdzie sprawował odpowiedzialne funkcje w strukturach zarządzających państwową hodowlą koni. Był członkiem Zarządu i Wiceprezesem Polskiego Związku Jeździeckiego oraz Przewodniczącym Komisji Sportowej PZJ.

 

Marta Polaczek-Bigaj i Marcin Szczypiorski

http://pzj.pl/node/17070271

Dodaj do zakładek Link. 213 odsłon