• PUNKT ROZPŁODOWY W "KLIKOWEJ"
    Małopolski Związek Hodowców Koni zaprasza do zapoznania się z ofertą stanówki ogierami na Punkcie Rozpłodowym w Klikowej.
    Zamach na polską hodowlę koni!!!

Klikowska Parada Konna 2018 – artykuł w Super Galicji

Małopolski Związek Hodowców Koni w Krakowie prezentuje tekst artykułu autorstwa p. Wiesława Szczupaka który ukazał się w Gazecie Super Galicja.

Klikowska Parada Konna

Na terenie Fundacji Klikowska Ostoja Polskich Koni w Klikowej odbyła się parada konna połączona z małopolskim piknikiem rybackim. Impreza cieszyła się wielkim zainteresowaniem, a z bogatej oferty skorzystało blisko 6 tys. osób. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania i przygotowali w ramach parady dodatkowo 12 imprez towarzyszących. Publiczność miała okazję podziwiać nie tylko najpiękniejsze konie rasy śląskiej i zimnokrwiste, ale także przepiękne araby. Podczas parady odbył się koncert orkiestry Huty Szkła Tadeusza Wrześniaka, manewry kawaleryjskie, pokazy kaskaderskie oraz husarii, konkurs powożenia zaprzęgami regionalnymi, pokaz pracy kieratu konnego i kucia koni, przejażdżki konne wierzchem i bryczką, pokaz szkolenia psów, parada muszkieterów, konkursy i zabawy szermiercze, degustacja potraw z ryb oraz wystawa „Droga do niepodległości oczami kawalerii”. Osobne stoiska przygotowali również strażacy, policja oraz wojsko. Na licznych stoiskach prezentowano wyroby rzemiosła artystycznego, akcesoria do jazdy konnej i hodowli. Można było też obejrzeć stajnie i powozownię, gdzie zgromadzono unikatowe powozy i bryczki.

– Klikowska parada konna jest ukoronowaniem wszystkich imprez, jakie w ciągu roku odbywają się na terenie działania Małopolskiego Związku Hodowców Koni. Jak wiadomo Klikowa wybudowana na początku XX wieku przez Sanguszków związana jest od początku z końmi. Po II wojnie światowej działało tu Stado Ogierów, które przechodziło różne koleje losu, aż w 2010 roku nastąpiła jego likwidacja. Zostało piękne miejsce z pięknymi tradycjami i trzeba było to miejsce wykorzystać, więc go wykorzystaliśmy jako Małopolski Związek. Hodowcy w nim zrzeszeni powołali fundację, które w dawnych obiektach stada prowadzi działalność. Nadal jednak nadzór właścicielski sprawuje Skarb Państw, a my tylko jesteśmy dzierżawcami i realizujemy swoje cele statutowe – mówi Zenon Podstawski, prezes Fundacji Klikowska Ostoja Polskich Koni. Podczas parady był też akcent o podłożu patriotycznym – poświęcony został obelisk, na który wmurowana jest pamiątkowa tablica ku czci kawalerzystów, którzy walczyli o wolność, jako hodowcy i sympatycy koni. Na maszt uroczyście wciągnięta została flaga Polski, którą dostarczyła spadochroniarka.  Bardzo zabawny był pokaz przeciągania liny z koniem dla dzieci z kucykiem, a dla dorosłych z koniem zimnokrwistym. Uczestniczy parady bardzo wysoko oceniali przygotowanie imprezy i chwalili organizatorów. – To bardzo miłe, ale to nasz organizatorów obowiązek zadbać, by publiczność była zadowolona. Dziękuje za te mile słowa, które należą się tym, którzy od kilkunastu dni przygotowywali ten obiekt. To są także fundatorzy i sponsorzy, to jest praca osób z obsługi technicznej, bez których ta impreza by się nie odbyła – podkreśla prezes Zenon Podstawski, który zaprasza już na podobna imprezę za rok.

W gronie widzów zauważyliśmy kandydata na prezydenta Tarnowa Kazimierza Koprowskiego. – To wspaniale zorganizowana impreza, z każdym rokiem ciekawsza. Cieszą oko wspaniałe konie, powozy, jest mnóstwo atrakcji. Z tej imprezy można uczynić markę Tarnowa. Warto to promować Paradę Konną w Klikowej i sam ośrodek. Uważam, że miasto powinno zainwestować, nie tylko w samą ta imprezę, ale w obiekt by powrócić do dawnej świetności Klikowej. Tarnów mając takie tradycje koniarskie powinien też inwestować mocno w funkcjonowanie grup rekonstrukcyjnych jeżdżących konno – mówi Kazimierz Koprowski.

Dodaj do zakładek Link. 526 odsłon