• III Kwalifikacje do VI Mistrzostw Polski Koni Rasy Huculskiej 02.06.2024 Klikowa – propozycje
  Szkolenie z Powożenia zaprzęgami konnymi z Romanem Kuszem
  Oferta odzieży z haftem MZHK w Krakowie
  Majówka w Regietowie (25-26 maj 2024r.)
  Międzynarodowy Czempionat HIF
  Terminarz przeglądów wiosennych 2024
  Szkolenie - konwojent zwierząt
  XI Podhalańska Wystawa Zwierząt Hodowlanych – 13-14 Lipiec 2023 r.

Klikowa Czempionat koni huculskich i małopolskich

Czempionat koni huculskich i małopolskich

Na obiektach Fundacji Klikowska Ostoja Polskich Koni po razpiętnasty zorganizowana została widowiskowa impreza „Szlakiem koniahuculskiego” w ramach, której odbył się ogólnopolski młodzieżowy czempionat konirasy huculskiej oraz małopolskie zawody w powożeniu zaprzęgami konnymi.

– Do Klikowej zaprosiliśmy nie tylko konie małe, głównie huculskie,ale i duże innych ras- fryzyjska, lipicańska, śląska, małopolska, żeby pokazać,jak te hucuły w stosunku do innych ras sobie radzą – mówi Teresa Pracuch,szefowa Małopolskiego Związku Hodowców Koni w Krakowie. Do konkurencjiczempionatu zostało zgłoszonych 52 konie w tym ogierki roczne i dwuletnie,klacze roczne dwuletnie i trzyletnie. – To bardzo dobra i wyrównana stawkakoni. Już z tego widać, że jest szansa na dobre potomstwo w przyszłości. Generalniekonie nie różniły się pokrojem, ale przede wszystkim przygotowaniem i ruchem. Trzebajednak tutaj zaznaczyć, że przygotowanie koni jest coraz lesze i w przypadkukoni huculskich jest już bardzo dobre. Słyszę, że hodowcy innych ras uczą sięod właścicieli hucułów właśnie sposoby prezentacji i przygotowania konia dooceny – dodaje Teresa Pracuch.

Ta piękna i widowiskowa impreza nie przyciągnęła niestety doKlikowej tłumów, a szkoda. Mimo bardzo dobrej pogody prezentacje koni, a potemzmagania w konkurencji powożenia obserwowało niewiele osób. Niestety wysiłkihodowców koni na niewiele się zdadzą, jeśli lokalne władze nie pomogą bardziejw promocji tej imprezy. – Chcemy, aby mieszkańcy miasta nie zapominali oKlikowej, która jednoznacznie kojarzy się z końmi. Jak związek chcemy, aby cotydzień coś się tutaj działo – podkreśla Teresa Pracuch.

Podczas XV Ogólnopolskiego młodzieżowego czempionatu konirasy huculskiej pod nazwą

 „Szlakiem koniahuculskiego” wybrano czempionów i czempionki pokazu. Wśród ogierkówrocznych czempionem został „Pociask” Konrada Pelca z woj. podkarpackiego, awśród dwuletnich  „Oliwier – O” ZakładDoświadczalny Instytutu Zootechniki Odrzechowa.

Klacze roczne: „Lakra” Konrada Pelca. Klacze dwuletnie:„Jugla” Stadnina Koni Huculskich „Gładyszów”. Z tej samej hodowli pochodziczempionka klaczy trzyletnich „Otoczka”. Najlepszym koniem pokazu okazał sięwymieniony wcześniej „Pociask”, a publiczność nagrodziła „Baszara” BogdanaMalca z woj. podkarpackiego.

W widowiskowych zawodach w powożeniu zaprzęgami konnymi wparach małych, czyli koni huculskich bezapelacyjnie byli najlepsi zawodniczySHK „Gładyszów” zdobywając trzy pierwsze miejsca. Piąte miejsce wywalczyłzespół Adam Dobrzański i Krzysztof Krzyżak – Porąbka Iwkowska. W parach dużychi „pojedynkach” najlepsza była reprezentacja z Zębu -Stanisław Rzadkosz i MarekGąsienica. Najlepszym prezenterem koni został Łukasz Pupczyk Kombinat RolnyKietrz Sp.z o.o. SKH „Gładyszów”.

W sobotę i niedzielę ( 20 i 21 czerwca) na terenie fundacjiklikowskiej odbył się regionalny czempionat koni rasy małopolskiej pod nazwa„święto konia małopolskiego”, a także emocjonujący turniej sikawek konnych.Wzięło w nim udział 11 zespołów z OSP oraz 3 drużyny młodzieżowe. Wczempionacie wzięło udział 49 klaczy i ogierki. – Pozytywnie byłem zaskoczonyjakością ogierów dwuletnich. Bardzo dobre były też dwuletnie klacze. To dobrzebędzie służyć hodowli rasy małopolskiej, która jest mniej popularna wśródhodowców. Trzeba się przyznać, że zaniedbaliśmy troszeczkę popularyzację dzielnościtych koni i dlatego konieczna jest ich szeroka promocja – mówi Bogdan Kuchejda,przewodniczący komisji sędziowskiej. Czempion hodowlany ogierów rocznych zdobył„Apart” Tomasza Zająca – Myślachowice.  Czempionemogierów dwuletnich został „Sokrates” Sławomira Frosika – Wola Zabierzowska. Czempionki:klacze roczne: „Ezra” Michał Kuczera – Pleśna. Klacze dwuletnie: „DworzanakaII” Jan Bobek, Rogoźnik. Klacze starsze: „Dworna pani”, Jan Bobek. Wszyscyhodowcy pochodzą z Małopolski. Po konkurencji skoków i oceny płytowejsuperczempionką okazała się pięcioletnia klacz „Lutnia” – hodowca Józef Sobalaz Kozłowa. W konkursie powożenia zaprzęgami parokonnymi zwyciężył Knap Jerzy,Kulis Oskar z Borzęcina konie „Biana” i „Tania”

Dodaj do zakładek Link. 2 046 odsłon