• Święto Konia Małopolskiego - propozycje
  XI Podhalańska Wystawa Zwierząt Hodowlanych – 13-14 Lipiec 2023 r.
  Kwalifikacja i PPO zaprzęgowa ogierów rasy śląskiej – regulamin
  XI Małopolskie Mistrzostwa w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi - propozycje
  Zasadnicza próba dzielności koni rasy huculskiej oraz komisyjna ocena klaczy huculskich do wpisu do ksiąg hodowlanych 24.07.2024
  XV Galicyjski Konkurs Powożenia Zaprzęgami Konnymi w Ujanowicach - propozycje
  Terminarz przeglądów wiosennych 2024
  Wspieraj z nami polską tradycję, hodowlę koni

„Podsumowanie działań, związanych z promocja koni małopolskich”.

Małopolski Związek Hodowców Koni w Krakowie na prośbę Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach przedstawia ”

Podsumowanie działań, związanych z promocja koni małopolskich”.

<--break->

„Podsumowanie działań, związanych z promocja koni małopolskich”

    W kończącym się 2013 roku Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach wyjątkowo wiele pracy i zaangażowania poświęcił zwierzętom hodowlanym (konie, owce i bydło). Jesteśmy dumni z faktu, iż jedna z odmian koni nazywa się właśnie rasą małopolską. Z tego też powodu postanowiliśmy objąć ją szczególnym patronatem, a wachlarz naszych działań objął takie oto obszary:

 • organizowaliśmy wraz z Małopolskim Związkiem Hodowców Koni w Krakowie szkolenie pt. Prawie wszystko o pielęgnacji kopyt podkuwaniu i podkowach”,

 • prowadziliśmy kursy jeźdźców, sędziów i trenerów koni,

 • współorganizowaliśmy promocyjne wyścigi koni małopolskich na KTWK w Buczkowie,

 • byliśmy głównym organizatorem „Wielkiej Krakowskiej Gonitwy Włościańskiej” w Krakowie,

 • wsparliśmy promocyjny wyjazd Pana Sławomira Frosika, zam. Wola Batorska, wraz z ogierem SIMI (Minaret- Sisley po Kamp) na „ Grande Semaine de Pompadour” we Francji, zajmując II miejsce wśród ogierów 3 działu,

 • zorganizowaliśmy kurs trenerski wspólnie z Wrocławskimi Torami Wyścigów Konnych – Partynice,

 • po 25 latach przerwy zorganizowaliśmy gonitwę koni małopolskich na Warszawskim Służewcu,

 • ostatnio gościliśmy we Wrocławiu na Torze Partynice, gdzie nasze konie małopolskie miały możliwość pobić rekord prędkości podczas odbywających się tam imprez ogólnopolskich.

Głośnym echem odbił się sukces jednego z koni naszej rodzimej rasy – mianowicie ogier Decybel I wraz z ujeżdżającą go Patrycją Kłoś pomknęli z prędkością 56 km/h, ustanawiając tym samym nowy rekord, którego nie zdołał pobić nawet koń angielski, uznawany za najszybszą rasę . Co prawda 9-ty z kolei koń pełnej krwi angielskiej wyrównał nasz fantastyczny wynik, ale to tylko pokazuje, jak olbrzymi potencjał drzemie w naszych koniach małopolskich! I znów sprawdza się powiedzenie: „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Nasz zwycięski koń, Decybel I, należy do hodowli pana Jacka Soski – właściciela największej stadniny koni rasy zachowawczej w Polsce.

    Przy podsumowaniu roku 2013 należy zwrócić uwagę, że przy wyraźnym zaangażowaniu Sejmiku Województwa Małopolskiego i dzięki licznym wysiłkom MODR, nasze konie zdołały wyrobić sobie należną pozycję. Dziś jesteśmy w trakcie dyskusji, jak w 2014 roku najlepiej podtrzymać i wykorzystać efekty dotychczas włożonej pracy w organizację zaplecza wyścigów konnych. Chcemy też nakierunkować się na szeroko rozumianą, efektywną agrohipoturystykę dla dzieci szkolnych, jak również kontynuować i poszerzać promocję koni naszej rodzimej rasy małopolskiej już nie tylko w kraju, ale także w Unii Europejskiej. O ile Ministerstwo Rolnictwa uwzględni wnioski złożone przez MODR do PROW 2014-2020 odnośnie zwierząt trawożernych, a my dołożymy sił i środków na takim samym poziomie jak w roku 2013, rolnicy/hodowcy nie tylko z naszego województwa, nie powinni się martwić o egzystencję swoich podopiecznych (koni, bydła, owiec). Tym samym to, na czym zależy wszystkim, czyli trawa i siano z łąk i pastwisk/TUZ-ów będzie wykorzystana zgodnie z przeznaczeniem, a wtedy powierzchnia odłogów nie będzie rosła.

MODR wraz z Małopolskim Związkiem Hodowców Koni prowadzą bardzo owocną współpracę i są oni jednymi z najprężniej działających instytucji w Polsce, mających na uwadze dobro koni głównie rasy małopolskiej.

                                                                                                                            Opracowała Barbara Gąsior –

                                                                                                                            uczestniczka szkolenia dla jeźdźców,

                                                                                                                            sędziów i trenerów koni wyścigowych.

Dodaj do zakładek Link. 7 016 odsłon