• Święto Konia Małopolskiego - propozycje
  XI Podhalańska Wystawa Zwierząt Hodowlanych – 13-14 Lipiec 2023 r.
  Kwalifikacja i PPO zaprzęgowa ogierów rasy śląskiej – regulamin
  XI Małopolskie Mistrzostwa w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi - propozycje
  Zasadnicza próba dzielności koni rasy huculskiej oraz komisyjna ocena klaczy huculskich do wpisu do ksiąg hodowlanych 24.07.2024
  XV Galicyjski Konkurs Powożenia Zaprzęgami Konnymi w Ujanowicach - propozycje
  Terminarz przeglądów wiosennych 2024
  Wspieraj z nami polską tradycję, hodowlę koni

Pierwszy Pokaz Ogierów Hodowlanych w Niepołomicach

        Prawie przez siedemdziesiąt lat po wojnie rozród na terenie każdego Związku był zabezpieczany przez ogiery państwowe Stad Ogierów.Na terenie Polski południowej taki obowiązek spoczywał na Stadzie Ogierów„Klikowa”, które miało do dyspozycji od 120 do 180 ogierów. Stado to obsługiwało trzy województwa: małopolskie podkarpackie i śląskie. W jesieni każdego roku w Stadzie Ogierów był organizowany przegląd selekcyjny ogierów, a przed sezonem rozpłodowym tj. w styczniu rozdział ogierów na punkty kopulacyjne trzy i czteroogierowe lub punkty dzierżawne.

<--break->

        Właściciele klaczy podczas przeglądów mieli możliwość porównać jakie ogier są do rozdysponowania, a także wnioskowali jakiego ogiera preferowaliby na punktach kopulacyjnych, z których korzystają. Przeglądy te przyciągały hodowców z całej Polski Południowej i cieszyły się wielkim zainteresowaniem, zwłaszcza hodowców z województwa małopolskiego. Z roku na rok liczba ogierów przedstawianych na przeglądach zmniejszała się z powodu malejącej liczby ogierów w Stadzie, a także ogierów stacjonujących na punktach dzierżawnych.

    Ostatni przegląd ogierów w Stadzie Ogierów „Klikowa” był zorganizowany cztery lata temu tj. 2009 roku. Niestety Stado Ogierów „Klikowa” zostało zlikwidowane a tym samym Hodowcy zostali pozbawieni możliwości porównania w jednym miejscu większej liczby ogierów kryjących.

        Te i inne aspekty zdecydowały, iż Małopolski Związek Hodowców Koni w Krakowie zorganizował I Pokaz Ogierów Hodowlanych w dniu 16 lutego 2013 roku na terenie Klubu Jazdy Konnej „Pod Żubrem” w Niepołomicach. Podczas pokazu zostało zaprezentowanych 27 ogierów z czterech województw małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego

i podkarpackiego. Ogiery były prezentowane w ręku, w stępie i kłusie, w skokach luzem

a także pod jeźdźcem.

        Licznej publiczności przedstawiono: 7 ogierów rasy małopolskiej: Bre Gun /po Top Gan od Brednia po Oregon/, Arbon /po Eremita od Aronia po Oregon/, Horoskop /po Ser Laryks od Heroika po Huragan/, Boston /po Emeryt od Bona po Oregon/, Sex /po First des Termes od Sonia po Elam/, Awans /po Vis Versa od Aragona po Szał/, Sentender /po Kamp od Serbia po Empik/ i 6 ogierów huculskich: Ogień /po Puszkar od Wenus po Wabigon/, Poter /po Ousor VIII-50 od Pożoga po Zefir/, Fryderyko /po Okoń od Fajka po Rewir/, Rumianek /po Sonet od Rumia – Hroby XXI-76/, Ozi /po Wikt od Oktawia po Sajgon/, Kastor z Sadyby /po Pamasc od Zuzka po Hroby VI-7/ oraz cztery ogiery rasy śląskiej tj: Astor /po Tramer od Aronia po Atut/, Makboj /po Bojkot od Makata po Glöckner/, Aragon /po Bajarz od Ariadna po Jogurt/, Rewers /po Nomen od Regencja po Bank/, a także pięć ogierów rasy zimnokrwistej: Falun /po Listopad od Fastryga po Butler/, Abordaż /po Adwokat od Aga po Hegund/, Stetson /po Betowen od Stefania po Wang/, Jasir /po Sir od Jarmira po Witraż/, Pasat /po Atlas od Panda po Bekisz/, również trzy kuce Urban/ po Amoretto od Uta po Drops/, Amulet /po Amoretto od Katia po Goldi/, Sarmata/ po Jaśmin od Sabina po Rambo II/. Na zakończenie pokazu odbyła się zaprzęgowa zasadnicza próba dzielności ogierów zimnokrwistych.

        Wszystkim właścicielom wręczono pamiątkowe dyplomy za udział, flo oraz plakat „Pierwsza pomoc dla koni i jeźdźca”. Pokaz przyciągnął liczną widownię, wśród której znalazło się szerokie grono hodowców i miłośników koni. Szacujemy, że podczas całego pokazu na trybunach Klubu Jazdy Konnej zostało zgromadzonych ponad 350 osób. Jesteśmy przekonani, że w przyszłym roku zarówno liczba ogierów a przede wszystkim grono hodowców i miłośników koni zostanie podwojone. Wszystkim wystawcom pragnę złożyć podziękowanie za przygotowanie ogierów do pokazu oraz serdecznie zapraszam za rok.

tekst Teresa Pracuch

lista ogierów uczestniczących w pokazie

http://www.ozhk.pl/pierwszy-pokaz-ogierow-hodowlanych

Dodaj do zakładek Link. 1 129 odsłon