• Międzynarodowy Czempionat HIF
  III Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia
  Święto Konia Małopolskiego - propozycje
  XI Podhalańska Wystawa Zwierząt Hodowlanych – 13-14 Lipiec 2023 r.
  Kwalifikacja i PPO zaprzęgowa ogierów rasy śląskiej – regulamin
  Oferta odzieży z haftem MZHK w Krakowie
  Terminarz przeglądów wiosennych 2024

Małopolska zaprasza w czerwcu

        „Święto Konia Małopolskiego” – VII Regionalny Czempionat Koni Rasy Małopolskiej jest imprezą cykliczną realizowaną od sześciu lat na terenie byłego Stada Ogierów Klikowa–Tarnów. W bieżącym roku Małopolski Związek Hodowców Koni planuje zorganizować w rożnych miejscach, na terenie województwa małopolskiego, aż 15 imprez związanych z promocją koni i regionu, a „Święto Konia Małopolskiego” odbędzie się po raz pierwszy w Klubie Jazdy Konnej „Pod Żubrem” w Niepołomicach w dniach 29 – 30 czerwca 2013r.

<--break->

        Wystawa koni oprócz wyboru czempiona i wice-czempiona ogierów, klaczy rocznych i dwuletnich a także klaczy trzyletnich i starszych zostanie poszerzona o wybór konia publiczności oraz wybór Czempiona Czempionów. Ponadto to wielkie wydarzenie hodowlane zostanie uatrakcyjnione wieloma pokazami sposobów użytkowania koni małopolskich.

        Oprócz stałych elementów w postaci amatorskiego konkursu w skokach przez przeszkody oraz w powożeniu zaprzęgami parokonnymi wchodzących w program tego przedsięwzięcia w latach ubiegłych, w tym roku program imprezy zostanie wzbogacony. Dla szerokiej publiczności zostanie zaprezentowany pokaz Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej jak również pokaz władania białą bronią tj: szablą i lancą, a także pokaz musztry kawaleryjskiej oraz uzbrojenia kawaleryjskiego w wykonaniu Tarnowskiego Oddziału Jazdy im V Pułku Strzelców Konnych.

        Atrakcje te adresowane będą nie tylko do hodowców i użytkowników koni, ale przede wszystkim do osób z miast i terenów podmiejskich, pragnących poznać te piękne zwierzęta. Program imprezy stanowić będzie przedmiot zainteresowania dzieci i młodzieży, głównie w postaci konkursów rysunkowych, przejażdżek wierzchem i bryczką, oraz różnego rodzaju pokazy i prezentacje.

        Wszystkie te przedsięwzięcia mają na celu popularyzację jazdy konnej i użytkowania koni w turystyce i rekreacji, ale przede wszystkim promocję rodzimej rasy koni, jakim jest koń rasy małopolskiej.

        Pogłębiający się od kliku lat kryzys przyczynił się do znacznego spadku liczebności pogłowia koni na terenie całego kraju, a zwłaszcza na terenie Polski południowej. Dlatego zmiana sposobów i miejsc promocji stała się nieunikniona. Atrakcje te zostaną zaprezentowane publiczności na parkurze Klubu Jazdy Konnej „Pod Żubrem” mieszczącym się tuż obok Zamku w Niepołomicach.

    Czempionat organizowany przez Małopolski Związek Hodowców Koni w Krakowie jest imprezą cykliczną, a od sześciu lat corocznie gromadził ponad 60 koni (z pięciu województw tj. podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego oraz małopolskiego) ocenianych na płycie. W ubiegłym roku Komisja Sędziowska w składzie Bogdan Kuchejda, Jacek Kozik i Wojciech Semik dokonała oceny 58 koni w tym 11 ogierów, 39 klaczy oraz

8 źrebiąt sysaków.

        Pragnę przypomnieć, że czempionem ogierów rocznych i dwuletnich został ogier Sabir maści gniadej, po ogierze 58 G Wr Szkrab od klaczy Sabatina po Kamp którego właścicielem i hodowcą było PPHU Algas Sp.J. Stadniny Koni w Udorzu, natomiast wice-czempionem został ogier Monte Christo maści siwej, po ogierze 72 G Łd Huzar od klaczy Motorola po Sebastian hodowli Pani Anny Błońskiej (zam. Szczekociny, woj. śląskie) będący własnością Pana Mirosława Janik (zam. Żarki, woj. łódzkie).

        Tytuł czempiona klaczy rocznych został przyznany klaczy Sawana po ogierze 1862

Paszkwil, od matki 1218 G Kl Śmigła po 335 G Kl Labirynt, hodowli Pana Sławomira Bryły (zam. Chlewice, woj. świętokrzyskie), natomiast klaczy Beza po ojcu 473 G Lb Horoskop, od matki Bystra po Liwiec został przyznany tytuł wice-czempiona hodowli i własności Pana Marka Kuszaja (zam. Głuchów, woj. podkarpackie).

        Klacz Dietka prezentowana przez Pana Jacka Soskę (zam. Jeżówka z woj. małopolskiego) otrzymała tytuł czempiona klaczy dwuletnich. Klacz Dietka maści c.gn jest córką ogiera 83 G Kt Decybel I i matki Dieta po Kamp. Tytuł wice-czempiona klaczy dwuletnich został przyznany Elisee Grey po ojcu 1520 Grey, od matki Embera po Berlin Bej hodowli Pani Teresy Idzik (zam. Chłopice, woj. podkarpacki).

        W klasie klaczy od 3 do 5 lat, tytuł czempiona otrzymała czteroletnia klacz Harmonia po ogierze 56 G Łd Regiel, od klaczy Harfa po Dastun, hodowli Stadniny Koni Udórz,

a wice-czempionką została klacz Gracja po ogierze 70/Kl Salix od klaczy Gala po Dietmar hodowli Państwa Eweliny i Piotra Małczyńskich (zam. Chodów woj. małopolskie).

        Do grona czempionów dołączyła ośmioletnia klacz M – Carmella po ojcu 454 G Lb Halogen od matki Maracuja po Toledo w klasie klaczy 6 – letnich i starszych, prezentowana przez Pana Mirosława Janik (zam. Żarki, woj. łódzkie), a hodowli Pana Dariusza Laseckiego (zam. Myszków, woj. śląskie). Wice-czempionką w tej klasie została klacz Estera córka ogiera 1602 Arlekin, od matki Edena po Eksport hodowli Pana Michała Kuczery (zam. Pleśna z woj. małopolskiego).

        Najlepszym koniem czempionatu została klacz Harmonia, zaś tytuł najlepszego konia publiczności został przyznany ogierkowi Sabir. Oba te tytuły są największym wyrazem uznania dla hodowli prowadzonej przez Stadninę Koni w Udorzu.

        Takie i inne emocje czekają nas już w czerwcu podczas VII Regionalnego Czempionatu Koni Rasy Małopolskiej pod nazwą „Święto Konia Małopolskiego” w Niepołomicach. Gorąco zapraszamy wszystkich hodowców z całego kraju a w szczególności z Polski południowej do zaprezentowania swojego dorobku hodowlanego, a publiczność do dobrej zabawy gwarantowanej przez organizatorów i współorganizatorów tego przedsięwzięcia.

Teresa Pracuch

Dodaj do zakładek Link. 990 odsłon